newsy

Alfa Romeo B.A.T – trzy koncepty od Bertone. Kolekcja w całości wystawiona na sprzedaż

Kolekcja konceptów z lat 50. trafiła na sprzedaż. Wyszły ze studia samego Bertone, teraz mogą trafić do (zamożnego!) szczęśliwca.

Alfa Romeo B.A.T, czyli Berlina Aerodinamica Tecnica, to rozwojowe pojazdy koncepcyjne, które wyszły z fabryki Alfy Romeo. Dzięki małej masie i świetnej aerodynamice nie potrzebowały wcale dużej mocy, by zaskakiwać szybkością. Trzy egzemplarze B.A.T dzisiaj trafią na aukcję RM Sotheby’s.

Alfa Romeo B.A.T – wyjątkowe koncepty Bertone

Trzy wyjątkowe projekty wyszły spod ręki Franco Scaglione. Za wykonanie odpowiada studio Bertone. Tak powstał doskonały wóz, który zadebiutował podczas salonu samochodowego w Turynie w 1953 roku.

Koncepty już wtedy prezentowały się niesamowicie i bardzo kosmicznie.

Pierwszym z nich był B.A.T 5 – wyróżniały go przede wszystkim tylne skrzydła i zakryte koła. Miało to minimalizować opory powietrza. Egzemplarz kilka miesięcy po premierze znalazł się już u nowego właściciela z Ameryki.

Bertone nie zwlekał długo i prawie od razu podjął prace już nad kolejnym modelem.

B.A.T 7 zaprezentowany został w 1954 roku. Okazał się jeszcze bardziej futurystycznych i niesamowity. Współczynnik oporu powietrza wynosił jedynie 0,19. Dla porównania, Citroen CX zaprezentowany w 1974 roku, chwalił się wskaźnikiem wynoszącym 0,3. Egzemplarz B.A.T 7 również trafił do USA.

Ostatnim z opisywanych trzech konceptów Bertone był B.A.T 9, z premierą w Turynie w 1955 roku. Twórcy wyjątkowo skupili się tutaj na praktyczności i wygodzie podczas zwyczajnego użytkowania tego auta. Na przodzie wozu zamontowano „Scudetto” Alfy Romeo.

Zapowiada się naprawdę wyjątkowa aukcja

Wszystkie trzy koncepty debiutowały bezpośrednio po sobie. Każdy z nich trafił jednak do różnych klientów. Dopiero w 1989 roku udało się podziwiać jednocześnie wszystkie modele. To wtedy Nuccio Bertone odwiedził Kalifornię.

Dokładnie 31 lat później trzy egzemplarze trafiają na sprzedaż w postaci kolekcji. Kolekcji tak wyjątkowej, że szacowana cena za włoskie dzieła techniki zaczyna się od 14 do 20 milionów dolarów. Wystawione są na aukcji przeprowadzanej przez RM Sotheby’s. Wydarzenie zaplanowane jest na 28 października. Jego zajawkę można obejrzeć na krótkim nagraniu.

Zdjęcia w artykule: msothebys.com