kalendarz 2024, klasyk do porannej kawki

Patrycja i jej czerwony FSO 125p. Ręczne ssanie i synonim klimatu minionej epoki!

FSO 125p Patrycji nie bez powodu nie nosi nazwy „Fiat”. To „żywy” przykład pojazdu z minionej epoki – bogata mieszanka paliwa i kanciasta bryła!

Girls Classic Moto: Skąd pomysł na FSO 125p? 

Czerwony FSO 125p to, można powiedzieć, najświeższy nabytek Patrycji i jej męża. Przywodzi on na myśl minioną epokę i jest niepodważalnym symbolem Polski z końcówki XX wieku. Rzeczywiście, ten egzemplarz powstał już po wygaśnięciu licencji Fiata w 1983 roku. Nazwę zmieniono wówczas właśnie na FSO 125p. Spotykane są też oznaczenia FSO 1300/1500.

Miłość do klasycznych pojazdów u Patrycji zrodziła się 10 lat temu! Zaczęło się od sympatii do niemieckiej motoryzacji, a doszło do tego pojazdy rodzimej produkcji.

Girls Classic Moto: zdradzisz nam jakieś dane techniczne, skąd je masz?

Samochód ma ręczne ssanie i mechanicznie jest jeszcze nieco szczegółów do poprawienia. Trzeba jednak pamiętać, że FSO 125p ma już sporo lat na koncie!

Pod czerwoną maską pracuje silnik 1300 na gaźniku o mocy 60 KM. Jest to jednostka czterocylindrowa rzędowa, czterosuwowa, benzynowa, chłodzona cieczą. Auto z taśmy produkcyjnej zjechało dokładnie w roku 1973, jednak w międzyczasie ktoś zmienił nadwozie na to z 1987 roku.

Girls Classic Moto: Co robisz przy 125p sama?

Kilka fajnych klasyków udało się jej już kupić. Większość to niemiecka motoryzacja, bo ma do niej słabość. Między inni 3 Mercedesy i Golf mk2. Teraz powoli rozpoczyna przygodę z polską motoryzacją, m.in tutaj jest Fiat 126p, Fiat 125p. No i obowiązkowy zestaw „zapiekanka Niewiadow n126, którą przez zimę remontuje!

Girls Classic Moto: Jakie dalsze plany motoryzacyjne? 

Model 125p będzie przede wszystkim powolutku dopieszczany i doprowadzany do stanu używalności. Z całą pewnością właścicielka wiele się przy nim nauczy!

Auto i właścicielka znajdują się w kalendarzu Girls Classic Moto na 2024 rok – dostępny tutaj.
W naszym sklepie jest też Kalendarz z Polonezem ATU na 2024 – sprawdź!