newsy

Kolory samochodów w Polsce. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Kolory samochodów w Polsce nie zawsze były tak oczywiste, jak obecnie. Co dokładnie pokazują statystyki na przełomie lat?

Jeden z użytkowników portalu Reddit postanowił przeanalizować wszystkie obecnie wystawione samochody na sprzedaż – zarówno te nowo wyprodukowane, jak i używane. Łącznie jego próbę badawczą stanowiło 3,5 miliona aut. Dzięki jego pracy jesteśmy w stanie obecnie prześledzić preferencje estetyczne Polaków i kolory samochodów w kraju.

autor: Feemiror

Wykres pomaga również przewidzieć, z jakim kolorem wozu nie będzie problemu przy ewentualnej odsprzedaży.

Kolory przeszłości

W latach 90. ubiegłego wieku na ulicach można było spotkać znacznie więcej aut w odcieniach bordowym, czerwonym, zielonym czy nawet niebieskim. Wiek XXI przyniósł nam falę samochodów w kolorze białym, szarym i czarnym.

Kolory samochodów w Polsce mogą zaskoczyć. Tutaj wtrącę odrobinę prywaty – sam mam dwa samochody z lat 80′, jedno z 90′. Nie zgadniecie, w jakich są barwach. Szary, złoty, czerwony. Najwięcej samochodów w kolorze srebrnym kojarzy nam się chyba z marką BMW i Mercedes. To bezpieczny odcień, który pozwala utrzymać czystość i ponoć najmniej widać na nim wszelkie niedoskonałości.

Początek XXI wieku kojarzy się z hot hatchami i małymi, miejskimi autkami. Względną stabilizację przez cały ten czas utrzymał kolor żółty. To ciekawe, bo osobiście uważam, że to mocno określony kolor, nie mniej jednak, wygląda ciekawie na szybkich i małych autkach.

Jak jest dzisiaj?

Dzisiaj, i trzeba to powiedzieć głośno, większość aut wokoło to samochody leasingowane, na kredyt. Flotowe wozy szczycą się tym, że łatwo je odróżnić po najuboższej wersji wyposażenia… i właśnie po kolorze białym. Niestety, większość takich aut użytkowana jest przez firmy lub po prostu służy jako auto uberowe. Co krok spotykamy wozy, które mkną przez ulice miasta, by kogoś dowieźć z punktu A do punktu B. Nic w tym nadzwyczajnego.

Nie mniej jednak – większość klientów zaczyna zwracać uwagę na fakt, że gama odcieni samochodów jest jakby nieco uboga, nieco nuda. Skoda poszła jednak o krok dalej i możemy spotkać samochody z ich floty w odcieniach naprawdę zwariowanych.