klasyki, newsy

Najdroższy Holden na świecie: LX Torana z 1977 na sprzedaż. Ten ma niepowtarzalną historię

Holden LX Torana z 1977 trafił właśnie na aukcję. Być może sprzeda się za astronomiczną kwotę. Nie bez powodu – auto ma niepowtarzalną historię.

Holden LX Torana już został okrzyknięty najdroższym samochodem tej marki. Egzemplarz właśnie poszedł pod młotek i może się sprzedać nawet za 2 mln dolarów, czyli ponad 75 mln złotych.

Holden LX Torana z rajdową historią w tle

Ten konkretny egzemplarz LX Torana jest tak drogi nie bez powodu. To egzemplarz, który prowadził John Harvey podczas Australijskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych w latach 1977-79. Harvey był też jego właścicielem. Pomijając fakt, że auta marki Holden już są jeżdżącym białym krukiem, to ten konkretny ma historię nie do podrobienia!

Aukcja, na której wystawiony będzie wóz, powinna rozpocząć się lada moment. Kwota wywoławcza – $700,000, czyli ponad 2.5 mln zł. Za licytację odpowiedzialny jest Lloyds Auctions.

To prawdopodobnie jeden z najważniejszych elementów historii australijskich wyścigów samochodowych, który za jakiś czas trafi pod młotek.

– zawyrokował Lee Hames, dyrektor operacyjny Lloyds Auctions.

Choć cena wywoławcza jest póki co dość „skromna”, osoby odpowiedzialne za przebieg aukcji spodziewają się wartości wozu równej wspomnianym 2 mln dolarów.

Auto z niepowtarzalną historią

Wielu specjalistów podkreśla pochodzenie i przeszłość tego auta. Jest ono na pewno niezwykle ważne w historii motosportu australijskiego. Holden z 1977 roku stworzył już historię – zbudowano go jako pierwszy australijski samochód produkcyjny specjalnie do wyścigów samochodowych i szybko stał się najbardziej utytułowanym australijskim samochodem turystycznym, jaki kiedykolwiek został wypuszczony przez General Motors Holden.

Szczęśliwy, przyszły nabywca auta dostanie również cały wyścigowy osprzęt do samochodu, w tym: zapasowe opony wymagane do wyścigów, znoszoną kurtkę Johna Harveya, buty, kask, trofea, rekordy wyścigowe i ogromną gamę innych pamiątek.

Auto obecnie znajduje się w rękach właścicieli, którzy odkupili auto od samego Harveya w 2002 roku. Podsumowując, aukcja zakończy się w sobotę o godzinie 19:00 czasu australijskiego (+10h od czasu środkowoeuropejskiego).

Zdjęcie główne: Medianet