newsy

Cizeta V16T obrzydliwie bogatego sułtana na sprzedaż. Powstało jedynie 10 sztuk modelu

Sułtan Brunei zakupił model Cizeta V16T jako nowe auto w 1993. Wozu na oczy nigdy nie widział, nie zarejestrował go, na blacie ma 1000 km. Rarytasik, prawda?

Sułtan Brunei jest obrzydliwie bogaty, jak każdy sułtan. Dlatego też może pozwolić sobie na posiadanie w swojej kolekcji kilku tysięcy samochodów. Ba, niektórych nawet na oczy nigdy nie widział – tak jest w przypadku egzemplarza Cizeta V16T. Powstało jedynie 10 sztuk tego modelu. Auto zaprojektował Marcello Gandini, twórca Lamborghini Countach i Miury.

Nowiutka Cizeta V16T sułtana

Cizeta to jeden z 10 egzemplarzy, który właśnie trafił na sprzedaż. Sułtan Brunei auto zakupił w 1993 roku. To jedyne auto w tej konkretnej kombinacji kolorów. Samochód jest zasadniczo nowy – ma nowe opony, idealne wnętrze i niecałe 1000 km przebiegu.

Cizeta V16T, zdj. Curated

Auto znajduje się w ofercie firmy Curated, dealera w Miami, który sprzedaje zabytkowe supersamochody. Bez wątpienia – niski przebieg, wysokie osiągi i wyjątkowość auta już działają na jego korzyść. Jak dorzucić do tego jego ciekawą historię – mamy gotowy przepis na sprzedażowy hit!

Właściwie, co to za auto?

Cizeta, krótko istniejąca firma zajmująca się budową supersamochodów, stworzyła w latach swojej działalności, 1988-1994, jedynie 20 aut. W przeliczeniu na złotówki, były egzemplarz z kolekcji sułtana wystawiony został za prawie 3 mln zł. Co ciekawe, Cizety były budowane ręcznie, głównie przez byłych inżynierów Lamborghini i Ferrari. Auta wyróżniały się podwójnymi, wysuwanymi reflektorami.

Godny uwagi pozostaje fakt, że Cizeta na sprzedaż napędzana jest 6-litrowym, 16-cylindrowym silnikiem. Produkuje on 540 KM i moment obrotowy na poziomie 400 Nm. I na koniec – zbiornik paliwa ma tutaj 37 litrów.

Land Rover pierwszej serii odbudowany na oryginalnych częściach. Stał w polu 50 lat – jak wygląda teraz?

Podsumowując, jesteśmy bardzo ciekawi, czy auto znajdzie nowego śmiałka na jego zakup. Nie często się przecież zdarzają wozy z tak intrygującą i wyjątkową historią! Będziemy obserwować ten wątek!

Zdjęcie główne: Curated