Nowy koncept car z technologią optycznego kamuflażu. Stawia na pełną autonomiczność
Nowy koncept car od Kyocera, światowego lidera w dziedzinie elektroniki, zaskakuje funkcjonalnością i nawiązuje do klimatu retro. Już wiadomo, że będzie autonomiczny.
Nowy koncept car, Moeye, stworzony przez japońską firmę Kyocera zaskakuje już na starcie. Ten koncepcyjny pojazd autonomiczny będzie nawiązywał do stylistyki retro, a sama jego koncepcja ma podkreślać relacje człowiek-maszyna. W aucie dostępny będzie futurystyczny „antenowy” wyświetlacz oraz technologie nowej generacji – optyczny kamuflaż czy spersonalizowany zapach w kabinie.
Nowy koncept car, jakiego jeszcze nie było
Dalszy rozwój samochodów z opcją autonomicznej jazdy z pewnością będzie postępował, dlatego wiele firm stawia właśnie na tego typu projekty. Marka Kyocera skupiła się także na opracowaniu futurystycznego kokpitu, który zaoferuje świeży design.
Technologia optycznego kamuflażu została opracowana wspólnie z prof. Masahiko Inami z University of Tokyo’s Research Center for Advanced Science and Technology. Zapewnia ona poszerzenie pola widzenia pasażera poprzez funkcjonalną przezroczystość części kokpitu. Pasażer widzi wirtualny, trójwymiarowy obraz drogi, wyświetlany tuż przed nim na desce rozdzielczej.
Wyświetlacz antenowy jest ciekłokrystaliczny i realistycznie wyłania się z przestrzeni nad deską rozdzielczą. Ma on funkcję m.in nawigowania podczas drogi.
Oświetlenie CERAPHIC LED, czyli oświetlenie górne i drzwiowe, jest przyjazne środowisku. Zapewnia ono bardziej subtelną ekspresję kolorów niż w przypadku konwencjonalnej technologii LED. CERAPHIC może ściśle dopasować się do spektrum naturalnego światła słonecznego i swobodnie regulować światło zarówno ran, jak i wieczorem.
Środek auta będzie również wypełniony biżuterią z opalu. W wewnętrznych panelach drzwi zastosowano opatentowany „Kyoto Opal” firmy Kyocera, a w konsoli środkowej zastosowano wyhodowany w laboratorium kamień szlachetny.
Co jeszcze oferuje autonomiczny pojazd od Kyocera?
Konsola środkowa jest wyposażona w opatentowaną przez firmę Kyocera technologię dotykowego sprzężenia zwrotnego HAPTIVITY. Kiedy dotykasz panel, nacisk palca generuje niewielką wibrację symulującą dotyk fizycznego przycisku. HAPTIVITY uwypukla relację człowiek-maszyna, umożliwiając pasażerom obsługę panelu dotykowego w naturalny i intuicyjny sposób.
Dodatkowo, auto wyposażono w głośniki wibracyjne, wykorzystujące elementy piezoelektryczne, które emitują dźwięk w całej kabinie. Całość tworzy komfortowe i przyjemne dla uszu środowisko. Zagłówek jest także wyposażony w głośnik wibracyjny, który zapewnia czysty dźwięk bezpośrednio dla pasażera.
I na koniec najlepsze – kabina może generować indywidualny zapach. Pięć rodzajów zapachów jest rozpylanych w kabinie, tworząc przestrzeń, w której można wybrać zapach w zależności od aktualnego nastroju.
Wnętrze, w którym zastosowano najnowocześniejszą technologię, zyskało nowe kształty i ciepłe tekstury, które przypominają erę ręcznie budowanego rzemiosła. Kokpit ma minimalistyczny design i futurystyczny wygląd, idealny do wirtualnej rzeczywistości.
– dodaje główny projektant samochodu koncepcyjnego Moeye, Ryuhei Ishimaru.
Firma Kyocera stawia na bezpieczeństwo. Pragnie jednocześnie, by Moeye było koncept carem, który ucieleśnia historię samochodu od „tradycyjnego” do samochód przyszłości”. Czekamy na efekty!