felieton

Rozłam w środowisku fanów FSO – pierwsza taka rocznica!

Jak co roku, fani rodzimych wyrobów motoryzacyjnych będą świętować rozpoczęcie produkcji na warszawskim Żeraniu. Co roku wyglądało to podobnie.

Zlot pod bramą organizowany był przez FSOAUTOKLUB (istniejący od 2002 roku!), wspólne rozmowy, zdjęcie pamiątkowe pod bramą z napisem FSO, mały handel częściami do Polonezów, Warszaw itp.

W tym roku od początku było wiadomo, że będzie inaczej – miała na to wpływ cała sytuacja związana z pandemią, zaostrzające się zakazy. Dlatego FSOAUTOKLUB zdecydował się skorzystać ze sprawdzonej już w tym roku konwencji fotospotu (zapoczątkowanej przez Radomskie Klasyki. Do organizacji włączyły się takie społeczności jak m.in. Movendus.

Gdzie dwóch Polaków, tam… trzy zdania

Oczywiście było by za prosto, żeby na tym się skończyło. Niektórym się to nie spodobało. Już w maju powstał duży rozłam w środowisku „poloneziarzy”, tak więc powstały trzy niezależne wydarzenia. Poniżej opiszemy o co chodzi w każdym z nich.

GiiFoto Grzegorz Baranowski, 67. rocznica rozpoczęcia produkcji FSO

Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB, Movendus i Girls Classic

Najgłośniejsze i posiadające najdłuższą tradycje wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB. W tym roku we współpracy z między innymi redakcją Movendus, Classicauto, a także Girls Classic macza w tym palce! Wydarzenie jest organizowane od ponad 10 lat w formie stacjonarnego zlotu pod bramą z luźną atmosferą w tle. Niestety w tym roku, ze względu na sytuacje i zaostrzające się zakazy, Stowarzyszenie zdecydowało się zgodnie z zaleceniami zrezygnować ze stacjonarnego zlotu i zorganizować wydarzenie w sposób bezpieczny, bezkontaktowy, zgodny ze wszystkimi aktualnymi zakazami, nakazami i dobrymi praktykami. Będzie to fotospot, którego trasa przebiega przez ważne dla historii FSO miejsca. Na trasie na uczestników będą czekać fotografowie uwieczniający każdy pojazd FSO w ruchu! Girls Classic wysyła z aparatem Julię, która będzie fotografować przy dziale sportu FSO!

Żelazny Deszcz

W tym sezonie głośno się zrobiło o grupie kierowanej przez pana Filipa o nazwie Żelazny Deszcz. Pan Filip zasłyną w środowisku w tym sezonie mocną „gównoburzą” po fotospocie zorganizowanym poprzez Youngtimer Warsaw. Chodziło o jego zlot z okazji rozpoczęcia produkcji Poloneza 3 maja. Tak, my też nie rozumiemy tych wewnętrznych sporów. Odbiło się to głośnym echem i stworzyło naszym zdaniem niepotrzebne podziały.

Tak więc przechodząc do sedna, Żelazny Deszcz ma inną narracje, spoty organizowane przez niego mają dużo elementów powiązanych z lotnictwem (też nie wiemy jak to się łączy z FSO, aczkolwiek szanujemy za niekonwencjolne połączenie), są bardzo patriotyczne, a także pan Filip nie lubi konwencji fotospota. Dlatego zorganizował własne wydarzenie, którego plan ma obejmować przejazd kolumną Polonezów, zahaczający o ważne punkty dla FSO. Niestety, sytuacja zaczęła być odbierana jako jawne podszywanie się pod organizowaną od lat imprezę FSOAUTOKLUB. Zakończenie wydarzenia zaplanowano w lesie, gdzie ma się odbyć spacer większą grupą, zapewne z rozmowami w temacie FSO.

materiały własne

Moto Retro Press

Najbardziej dyskusyjna postać ze „środowiska”, a także najbardziej dyskusyjny zlot. Oskar, który odpowiada za tę społeczność, znany jest z kontrowersyjnych wystąpień (nie tylko w świecie FSO, także był zamieszany w politykę). Nie wierzy w COVIDa, stąd próbuje się z fanami spotkać pod bramą, mimo obowiązujących obostrzeń.
AKTUALIZACJA: Oskar oficjalnie się odniósł i poprosił nas o sprostowanie, gdyż wycofał się z planów organizacji jakiegokolwiek spotu ze względu na istniejące ograniczenia, pod Fabryką zjawi się jedynie prywatnie.

A jak wszyscy spotkają się na jednym skrzyżowaniu?

To pytanie zdaje się być najciekawsze. Punktów na mapie Warszawy związanych z FSO jest ograniczona liczba. Te trzy zloty będą musiały się przepleść w którymś momencie. Ja osobiście jestem bardzo ciekawa, czy w takim momencie fani jednej marki zjednoczą się i będą się serdecznie pozdrawiać, czy wyjdzie nasza narodowa cecha nietolerancji ludzi z innymi poglądami. Jedno jest pewne – będzie się działo!

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie, a także czy według Was takie podziały są dobre, czy może wręcz przeciwnie!